Company Logo
slide 1 slide 2 slide 3
0944849
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
За весь час
41
209
975
4603
944849

Ваш IP: 34.204.176.189
Сьгодні: 2019-09-19 01:09:03
Visitors Counter

Не хворійте на сальмонельоз!

        Сальмонельоз – гостре кишкове захворювання, яке виникає при споживанні продуктів, уражених мікроорганізмами з роду «сальмонела». Зустрічається як у вигляді групових епідемічних спалахів (коли одночасно хворіє велика кількість людей) так і у формі поодиноких випадків.

            Сальмонели широко росповсюджені в природі, основним місцем їх знаходження є кишечник тварин і людини. Особливе епідеміологічне значення має здатність сальмонел не тільки досить стійко зберігатися, а й розмножуватись в продуктах харчування. Найбіль інтенсивно сальмонели розмножуються при температурі 37ºС. В м´ясних, молочних продуктах, холодці, бульоні окремі сальмонели розмножуються в умовах кімнатної температури. При температурі 5ºС розмноження сальмонел повністю припиняється.

            Порушення режиму обробки є найчастішою причиною харчових сальмонельозів. В процесі кулінарної обробки сальмонели гинуть при кип´ятінні – миттєво, 80ºС – через 2 – 3 хв., 70ºС – 5 – 10хв., 60ºС – через годин.  Для повного знезараження м´яса необхідно, щоб всередині шматків була температура не нижче 80ºС і утримувалися на цьому рівні не менше 10хв. При оптимальній для розмноження мікробів температура 20 - 37ºС через 4 – 6 годин незначне зараження продуктів перетворюється на масивне забруднення. Навіть при масивному обсіменінні сальмонелами м´яса, молочних та інших продуктів помітних змін їх кольору, запаху, смаку, консистенції не спостерігається.

            Джерелом інфекції є різні тварини: рогата худоба, свині, вівці, коні, собаки, коти, гризуни, птиця, особливо водоплавна (качки, гуси). Можливо також зараження від людини-носія сальмонел. Збудників хвороб переносять мухи, таргани, оси. Вода і лід з невпорядкованих водойм можуть стати причиною зараження їжі. Найчастіше сальмонельоз у людей виникає у результаті споживання зараженого м´яса і м´ясних продуктів, при цьому велике значення мають способи кулінарної обробки м´яса. Найбільшу небезпеку становлять м´ясні вироби з фаршу, ліверні та кров´яні ковбаси, поштети, холодець. Захворювання може виникнути при споживанні інфікованого молока, м´яса птиці, яєць та виготовлених з них виробів. У яйцях здорової птиці, як правило, не буває мікробів, вони добре зберігаються у прохолодному сухому приміщенні. Джерелом зараження може бути риба та страви з неї: риба горячого коптіння, оселедці пряного посолу, смажена риба, вироби з рибного фаршу тощо. Найчастіше харчові сальмонельози спостерігаються у весняно-літній період. Інкубаційний період – час від потрапляння в організм людини збудників до появи ознак захворювання, триває від 2 годин до 3 діб (частіше 6-18 годин). Чим інтенсиніше накопичення сальмонел у продукті, тим коротший інкубаційний період.

            Захворювання звичайно починається гостро з підвищенням температури 38-40ºС, з´являється головний біль, слабкість, втрата апетиту, біль в суглобах, інколи хворого морозить. Далі приєднується біль в животі, нудота, майже безперервне блювання, пронос (іноді до 10-15 разів на добу). У випорожненях можуть бути домішки слизу і навіть прожилки крові. Хвороба триває 3-7 днів. У дітей та осіб похилого віку переважає тяжкий її перебіг. У більшості випадків наступає одуження, але бувають смертельні випадки. Нерідко спостерігаються ускладнення – гастроінтеріт, холецестит та ін.      Післяперенесеного захворювання людина може стати бактеріоносієм. Бактеріоносійство може тривати від 5 до 8 років. Зараження сальмонелами не завжди веде до розвитку захворювання. Воно може обмежитися безсимптомним носійством. Епідеміологічне значення бактеріоносіїв визначається перш за все можливістю заражати харчові продукти, особливо якщо вони працюють в закладах громадського харчування.

            Для попередження сальмонельозів здійснюється комплекс ветеринарно-санітарних, медико-санітарних та протиепідемічних заходів. Проводиться оздоровлення худоби та птиці в господарствах, суворий санітарно-епідеміологічний нагляд за станом худоб, що поступає на забій, і за дотримування технологічного процесу призабої, експертиза м´яса.

            Здійснюється постійний нагляд за здоров´ям осіб, що працюють на харчових об´єктах, перевірка їх на носійство сальмонел.

            Основне профілактичне правило, яке слід обов´язково виконувати: всі м´ясні страви і яйця треба піддавати необхідній термічній обробці. Страви з яловичини, свинини, риби слід ретельно варити, парити, смажити краще невеличкими шматочками. Температура всередині м´ясних виробів має бути не нижче 75-80ºС. Готуючи холодень, зварене м´ясо, після відділення від кісток і подрібнення слід залити бульоном і повторно прокип´яти протягом 10 хв., готову страу швидко остудити і зберігати при температурі 4-8ºС не більше 12 годин. На всіх етапах виготовлення та зберігання продуктів слід використовувати холод, який хоч і не знищує сальмонели, але різко знижує інтенсивніст їх розмноження. Не можна готувати їжу на багато днів. Страви, які зберігалися після приготування в теплому приміщенні (без охолодження) перед вживанням необхідно прокип´ятити. Страви, які перед вживанням повторно не проварюються: холодець, заливне, салат, венигрет слід готувати в невеликій кількості, щоб з´їсти за один раз. Законом для кожного повине бути ретельне миття рук з милом перед виготовленням і пийманням їжі, після відвідування таулету. Морожене м´ясо слід розморожувати не у воді, а на повітрі. Молоко та молочні продукти в літню пору року слід вживати тільки після термічної обробки. Не можна допускати стикання хлібо-булочних виробів з немитими овочами. Їх треба загортати в папір або класти в поліетиленовий пакет. Всі овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживання необхідно добре мити. Воду слід пити тільки кип´ячену.

            При появі найменших ознак захворювання – порушенні роботи кишечника, нудоти, блювання, навіть без підвищення температури, слід негайно звернутися до лікаря. Самолікування недопустиме.
Powered & Designed by SVS®.